СТАН ЯКОСТІ ВОДИ РІЧКИ ПІВДЕННИЙ БУГ У МЕЖАХ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2786-5681-2022-1.04

Ключові слова:

вода, ГДК, забруднення, Південний Буг, річка.

Анотація

Анотація. Метою статті є аналіз якості води річки Південний Буг в умовах зростаючого антропогенного навантаження, що проводився в межах Вінницької області на основі відібраних проб. Автором проведена характеристика основних причин антропогенного впливу на головну водну артерію Вінницької області, що відображають сучасний стан якості води Південного Бугу. Методологія дослідження ґрунтується на проведенні загальнонаукових (аналізу, синтезу, порівняння) та статистичному аналізі рядів спостережень за елементами хімічного складу води, аналізу та узагальнення отриманих результатів досліджень. Наукова новизна роботи полягає у тому, що, використовуючи методи сучасних досліджень, автор аналізує вплив антропогенних чинників на річку Південний Буг в межах Вінницької області, визначивши стан якості води і придатність її для різних видів водокористування. Висновки. Основні проблеми, що негативно впливають на якість води річки Південний Буг, виникають в результаті невідповідного очищення побутових стічних вод, слабкого контролю за скиданням промислових стічних вод, втрати і руйнування водозбірних площ, нераціонального розміщення промислових підприємств, збезлісення та нераціональних методів ведення сільського господарства. Промислове і сільськогосподарське навантаження на екосистеми річок і на навколишнє середовище загалом постійно зростає, особливо в останні десятиріччя. Отримані результати гідрохімічних показників вимірювань свідчать про забруднення води річки Південний Буг нітратами, нітритами, органічними сполуками та фосфатами. Але загалом якість води по більшості хімічних показників безпечна і може бути використана для культурно-побутових та господарсько-питних потреб.

Посилання

Бреус Д.С. Дослідження екологічного стану акваторії Каховського водосховища. Водні біоресурси та аквакультура. Вип. 2(8). 2020. С. 9–19.

Водний Kодекс України. Київ : Астрея, 1995. 60 с.

Денисик Г.І., Хаєцький Г.С., Стефанков Л.І. Водні антропогенні ландшафти Поділля. Вінниця : Видавництво «Теза», 2007. 216 с.

Доповідь про стан навколишнього природного середовища у Вінницькій області (2019). Вінниця : Вінницька обласна державна адміністрація, 2020. 229 с.

Закон України «Про питну воду та питне водопостачання». Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2002. № 16, ст. 112.

Ілюстративний каталог робіт-переможців Всеукраїнського конкурсу. До чистих джерел. Київ, 2003. 46 с.

Кравчук Г.І. Екологічна безпека Вінниччини : монографія. Вінниця : ВАТ «Міська друкарня», 2008. С. 45–86.

Лико Д.В., Зубкович І.В., Мартинюк В.О. Оцінка геоекологічних процесів у басейновій системі озера Острівське (Волинське Полісся). Вісник НУВГП. Вип. 2 (82). 2018. С. 3–14.

Малі річки України. Довідник / за ред. Яцика А.В. Київ : Урожай, 1991. С. 91–240.

Хімко Р.В. Малі річки. Дослідження, охорона, відновлення. Київ : Ін-т екології, 2003. 378 с.

Юрасов С.М., Сафранов Т.А., Чугай А.В. Оцінка якості природних вод: Навчальний посібник. Одеса : Вид-во ОДЕУ, 2011. 164 c.

Яцик А.В. Водогосподарська екологія. Т. 1. Кн. 1. Основи гідрології суходолу. Київ : Генеза, 2003. 400 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-10-24