ФОРМУВАННЯ Ф’ЮЧЕРСНОЇ ОСВІТИ ЯК УНІВЕРСАЛЬНОГО ЗНАННЯ В ІНФОРМАЦІЙНУ ДОБУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/academ-ped.psyh-2022-2.03

Ключові слова:

ф’ючерсна освіта, універсальні знання, освіта майбутнього, нові освітні технології, інновації в освіті

Анотація

Метою статті є осмислення загальних підходів до рівня наукового обґрунтування освіти майбутнього, яку ми потрактовуємо в нашій роботі через поняття ф’ючерсної освіти як універсального знання. Автор закцентовує увагу на гуманістично-культуротворчій філософії освіти, стратегічна мета якої полягає у становленні творчо-гуманітарної особистості як цілісного суб’єкта культури. Методологія дослідження ґрунтується на поєднанні таких методів, як аналіз, синтез та узагальнення. Наукова новизна роботи полягає в тому, що автор розглядає питання становлення сучасних методологічних засад освіти, зокрема формування ф’ючерсної освіти як універсального знання в інформаційну добу. До вузлових категорій, що описують сучасну модель освіти, зорієнтовану на формування планетарно-космічного типу особистості, відносять: універсальність, як здатність результативно діяти в широкому діапазоні сфер життя; цілісність; фундаментальність; компетентність та професійність; гуманізацію та гуманітаризацію. Освіта для майбутнього у формуванні у молоді «грамотності щодо майбутнього» (futuresliteracy) повинна: «ґрунтуватися на «пов’язаності» – відносини були і будуть суттю навчання; використання інформаційних технологій «цінні і ефективні тільки коли вони сприяють зв’язку між людьми»; освіта повинна «викликати інтерес, звільняти енергію і активно задіяти здібності кожного студента вчитися для самого себе і допомагати вчитися іншим»; носити ціннісний характер; фокусуватися на стійкості; культивувати інтегральне мислення; виходити з плюралізму змісту. Висновки. Перспективи реформування освіти в Україні розглядаються через актуалізацію гуманістично- культуротворчої філософії освіти. Формування ф’ючерсної освіти як універсального знання – у єдності теоретичного, практичного та конкретного знання, у принципах всезагального зв’язку, інтегрального мислення та плюралізму змісту, перспективності молодого покоління та навчання протягом життя.

Посилання

Вороновська Роксолана. (2022). Освіта майбутнього: чи зможемо ми освоїти нові професії? (lb.ua). URL: https://lvbs.com.ua/news/osvita-majbutnogo-chy-zmozhemo-my-osvoyity-novi-profesiyi-lb-ua/.

Глобальна реорганізація освіти – бачення експертів ЮНЕСКО. (2022). URL: https://pon.org.ua/novyny/9210-globalna-reorganizaciia-osvity-bachennia-ekspertiv-yunesko.html.

Лепський Максим. Ф’ючерсна освіта як відповідь на виклики миротворення та діджіталізації. Освіта як чинник формування креативних компетентностей в умовах цифрового суспільства. Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. 2019. URL: http://vestnikzgia.com.ua/article/view/189152.

Лошкарева Е., Лукша П., Ниненко И. и др. Навыки будущего. Что нужно знать и уметь в новом сложном мире. 2022. URL: https://worldskills.ru/assets/docs/media/WSdoklad_12_okt_rus.pdf.

Найпопулярніші освітянські тренди 2022. (2022). URL: https://www.pedrada.com.ua/article/3016- naypopulyarnsh-osvtyansk-trendi-2022.

Про Державну національну програму «Освіта» («Україна XXI століття»). Постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1993 р. № 896. Київ, 1993. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/896-93-%D0%BF#Text.

Сергієнко Т.І. Теоретичні аспекти використання інформаційних технологій в управлінні підприємством. Економіка. Підприємництво. Менеджмент: сучасний стан і обриси майбутнього: Зб. мат.-лів всеукр. наук.- практ. конф. здобувачів вищої освіти та молодих учених, Дніпро, 23 квіт. 2019 р. / Нац. метал. академія Україн. Дніпро. 2019. С. 347–348.

Формула образования будущего: 4 слагаемых и покемоны. (2022). URL: https://habr.com/ru/company/habr/blog/654787/.

Юрченко Олена. (2022). Каким будет образование через 20 лет? 4 возможных сценария. URL: https://osvitoria.media/ru/experience/yakoyu-bude-osvita-cherez-20-rokiv-4-mozhlyvi-stsenariyi-2/.

10 трендов будущего образования. (2022). URL: https://zaochnik.ru/blog/10-trendov-buduschego-obrazovanija/: https://zaochnik.ru/blog/10-trendov-buduschego-obrazovanija/.

Bennett, N., & Lemoine, G. J. (2014). What a difference a word makes: Understanding threats to performance in a VUCA world. Business Horizons. 57(3). Р. 311–317.

Ernst Ulrich von Weizsӓcker, Anders Wijkman. Come On! Capitalism, Short-terminism, Population and the Destruction of the Planet. A Report to the Club of Rome. Springer, 2018. 220 pp.

Why deep learning is suddenly changing your life. (2022). Fortune.com.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-01