ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПОЗИЦІЙ ЩОДО ПРИЙНЯТТЯ ДИТИНИ З ОСОБЛИВОСТЯМИ ПСИХОФІЗИЧНОГО РОЗВИТКУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/academ-ped.psyh-2022-2.06Ключові слова:
батьківська позиція, діти з особливостями психофізичного розвитку, прийняття, психологічна підтримкаАнотація
Метою публікації є аналіз та узагальнення теоретичних концепцій і психологічних досліджень щодо особливостей формування батьківських позицій (прийняття, ставлення, взаємодія) у сім’ях, які виховують дітей з порушеннями психофізичного розвитку. Методологія дослідження ґрунтується на загальнонаукових методах (аналізу, синтезу, узагальнення) та принципах системності та науковості. Наукова новизна роботи полягає у аналізі теоретичних концепцій та психологічних досліджень щодо усвідомлення і прийняття батьками ситуації народження дитини з психофізичними порушеннями; характерних для них різних типів батьківських позицій; обґрунтовано необхідність організації своєчасної підтримки та напрями психологічної допомоги родині, яка виховує дитину з порушеннями психофізичного розвитку; дістали подальшого розвитку знання про особливості психологічного консультативного супроводу таких батьків. Висновки. Порушення здоров’я дитини, які є причиною труднощів її розвитку, формують основи психологічної травми у батьків, що негативно впливають на їхнє відношення до проблем, прийняття дитини, формування взаємодії з нею. Прийняття дитини, що має порушення психофізичного розвитку є складним і неоднозначним за своїм змістом процесом, який залежить від індивідуально-психологічних особливостей батьків, які формуються під впливом сильних психотравмуючих факторів. У вирішенні цієї проблеми більшість батьків потребує психологічної допомоги, яка полягає у використанні фахівцями технік сімейного консультування, що дозволить усунути психологічні проблеми у батьків та сприятиме їхньому прийняттю дитини та проблеми у її розвитку, формуванню у них адекватної батьківської позиції щодо дитини з особливостями психофізичного розвитку, усвідомленого ставлення до корекційних заходів, дозволить активно включитися у процес корекційного супроводу дитини для оптимізації її особистісного розвитку.
Посилання
Галян О.I., Борисенко З.T. (2019). Психологічні аспекти супроводу батьків дітей з особливими освітніми потребами. Збірник наукових праць «Теорія і практика сучасної психології». Запоріжжя : Класичний приватний університет. Випуск 2. Том 2. С. 44–50.
Горецька О.В. (2013). Психологічні особливості ставлення батьків до дітей з особливими потребами. Освіта регіону (Політологія. Психологія. Комунікації). Київ, Університет «Україна». № 2 (32). С. 289–295.
Душка А.Л. (2013). Формування адекватних способів взаємодії батьків з дитиною, що має психофізичні відхилення. Збірник наукових праць. Науковий вісник Південно-українського державного університету. Випуск 12. URL: http://www.psyh.kiev.ua/.
Кукуруза Г.В. (2013). Психологічна модель раннього втручання: допомога сім’ям, що виховують дітей раннього віку з порушеннями розвитку : монографія. Харків : Точка. 244 с.
Макаренко О.М., Голубєва М.О., Джугля І.О. (2017). Психологічні особливості батьківського ставлення до дітей із особливими потребами. Міжнародний психіатричний, психотерапевтичний та психоаналітичний журнал. Київ. № 1, 2 (35–36). С. 107–110.
Островська К.О. (2015). Психологічні особливості ставлення матерів до їх здорових дітей та дітей з обмеженими можливостями. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова : збірник наукових праць / за редакцією В.М. Синьова. Київ : Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова. Випуск 29. Серія № 19. Корекційна педагогіка та спеціальна психологія. С. 213–219.
Роджерс К. (1994). О становлении личностью: психотерапия глазами психотерапевта / перевод М.М. Исениной, под редакцией Е.И. Исениной. Москва : Прогресс. 322 с.
Царькова О.В. (2015). Психологічний клімат у родині як основний чинник становлення особистості дитини з психофізіологічними вадами. Актуальні проблеми психології : збірник наукових праць Інституту психології імені Г.С. Костюка. Київ : Державне підприємство «Інформаційно-аналітичне агентство». Том Х. Психологія навчання. Генетична психологія. Медична психологія. Випуск 27. С. 607–616.
Шульженко Д.І. (2017). Особливості психологічної роботи з емоційними станами батьків дітей з психофізичними порушеннями раннього віку. Психологічний часопис. № 9(5). С. 173–180. URL: https://www.researchgate.net/publication/326406469.