СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ УМОВИ РОЗВИТКУ ПОЧУТТЯ КОГЕРЕНТНОСТІ ДОРОСЛОЇ ОСОБИСТОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/academ-ped.psyh-2023-3.17Ключові слова:
почуття коґерентності, генералізований ресурс резистентності, збагненність, керованість, осмисленістьАнотація
Анотація. Мета статті полягає у теоретико-експериментальному обґрунтуванні соціально-психологічних умов розвитку почуття когерентності дорослої особистості. Методологія дослідження ґрунтується на концепції салютоґенезу А. Антоновські; теорії особистісного життєконструювання Т.М. Титаренко, континуально-ієрархічній структурі особистості О.П. Саннікової; концепції життєстійкості С. Мадді та теорії самодетермінації особистості Е. Десі і Р. Райана. Наукова новизна дослідження полягає в розширенні уявлень про почуття когерентності дорослої особистості, обґрунтуванні соціально-психологічних умов його розвитку у дорослих осіб. Висновки. Під почуттям когерентності ми розуміємо афективно-когнітивний комплекс переживань, що обумовлює диспозицію суб’єкта упорядковувати враження й інформацію про подію в цілісну усвідомлену систему уявлень, а також його можливості й способи впливу на неї та визначає цінність та смисл події у житті суб’єкта. Соціально-психологічними чинниками, що обумовлюють розвиток почуття коґерентності, встановлено вік, свідоме прагнення особистості до саморозвитку, самоконструювання та самозмін; відкритість новому досвіду та готовність до рефлексії; надійну прив’язаність; позитивну часову перспективу та холістичний когнітивний стиль. Рефлексія життєвих подій у історичному та біографічному контексті, власної ролі у їхній динаміці, досвід ефективної копінг-поведінки та осмислення особистісних сенсів та цінностей обумовлює формування та розвиток почуття когерентності дорослої особистості.
Посилання
Титаренко Т.М. Життєстійкість особистості: соціальна необхідність та безпека : навч. посіб. Київ : Марич, 2009. 76 с.
Саннікова О.П. Особистісне зростання з позицій континуально-ієрархічного підходу. Наука і світ. 2014. № 11. С. 5–10.
Antonovsky A. The salutogenic model as a theory to guide health promotion. Health Promotion International. 1996. № 11 Р. 11–18.
Pavlenko H. A sense of coherence as a factor in the individual’s well-being. The Journal оf V. N. Karazin Kharkiv National University а Series оf «Psychology». 2020. № 67. С. 41–46.
Sagy S. The development of the sense of coherence: A retrospective study of early life experiences in the family. International Journal of Aging and Human Development. 2000. № 51. Р. 155.