ЦИФРОВИЙ ПАРЛАМЕНТ: МОЖЛИВОСТІ ТА ВИКЛИКИ ДЛЯ РОБОТИ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2786-5681-2025-1.09Ключові слова:
цифровий парламент, цифровізація, депутатська діяльність, цифрова грамотність, війнаАнотація
У статті розглянуто сучасний погляд на впровадження цифрового парламенту в Україні, зокрема й відображено можливості та виклики для роботи парламентарів в умовах війни. Метою статті є наліз можливості трансформації сучасного парламенту через призму можливостей та викликів для роботи народних депутатів шляхом впровадження цифрового парламенту, в нестабільних умовах, зокрема війни. Методологією дослідження даної статті є теоретичний аналіз ключового поняття «цифровий парламент» та інші електронні інструменти, які допомагають у створенні цифрового простору. Наукова новизна роботи полягає в дослідженні особливостей практичних інструментів для створення цифрового простору: цифрова платформа, навчання, залучення громадськості до законодавчого процесу, новітні технології та можливі майбутні зміни. Ми зазначили, що в Україні вже не вперше звучить така ініціатива, ще у 2016 році В. Гройсман говорив про електронну державу, а зараз ми маємо електронний документообіг, електронні петиції, електронні вебсайти та інші ресурси, що вже говорить про напрацювання в даній сфері. Питання цифрового парламенту відкриває нові можливості для функціонування парламенту, зокрема й народних депутатів, для яких таке впровадження стане результативним для роботи, підвищить знання та навички, зекономить час, надасть можливість ознайомлюватись з великими об’ємами інформації онлайн та поширювати їх для громадян, дозволить проводити засідання та вносити власні ідеї онлайн. Крім того, депутати зможуть співпрацювати з активними громадянами, сприяючи їх позитивній оцінці. Дотримання принципів верховенства права, доброчесності, відкритості та прозорості парламенту допоможе сприяти боротьбі з корупційними махінаціями, що в свою чергу вплине на рівень довіри громадян до влади. Висновки. Отже, цифровий парламент – це дуже гарна ініціатива для нашого майбутнього, однак в умовах війни її дійсно важко спроєктувати. Пріоритетом нашої держави нині є збереження суверенітету й цілісності, збереження життів та в першу чергу нашої незалежності, про що варто не забувати. Основні зусилля спрямовані саме на цей аспект. Однак, ми показуємо всьому світу, що Україна всупереч всім викликам та проблемам продовжує існувати й показувати неймовірні результати у різноманітних сферах життєдіяльності.
Посилання
Бурик З. Електронна демократія, електронний парламент в сучасних умовах. Proceedings of the 2nd International scientific and practical conference. Perfect Publishing. Vancouver, Canada. 2021. Pp. 503–506.
Гройсман В. Електронний парламент: від паперу до е-парламенту. Офіційний вебпортал Верховної Ради України. 2016. URL: https://www.rada.gov.ua/uploads/documents/36112.pdf.
Ковальчук О., Чорнописька В. Розвиток електронного парламентаризму на шляху до євроінтеграції українського суспільства. Парламентаризм в Україні та країнах Європи: історико-правова ретроспектива і сучасність. 2022. № 14. С. 45–49.
Костецька Т. До питання про сутність електронного парламенту: український вимір. Щорічник наукових праць. 2023. № 34. С. 291–298.