АНАЛІЗ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ З ЛЕКСИКОЛОГІЇ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ДЛЯ ФІЛОЛОГІВ І (БАКАЛАВРСЬКОГО) РІВНЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/academ-ped.psyh-2024-1.08Ключові слова:
програми, підручники та посібники, міжкультурна компетентність, лексикологія, ЗВО, англійська моваАнотація
Мета статті полягає у дослідженні стану розробленості навчально-методичного забезпечення з лексикології англійської мови у ЗВО. Методологія дослідження ґрунтується на поєднанні структурно-функціонального та культурологічного підходів. Перший дає змогу виокремити структурні компоненти навчальних програм із лексикології і визначити їхню роль у системі навчання англійської мови у ЗВО. Використання культурологічного підходу дає змогу зосередитися на тих аспектах, які сприяють формуванню міжкультурної компетентності бакалаврів-філологів. У межах означених підходів передбачається використання загальнонаукових, зокрема теоретичних (аналіз, узагальнення, класифікація) та спеціальних (зіставний, структурний) методів дослідження. Наукова новизна полягає у спробі системного аналізу навчально-методичного забезпечення з лексикології. Висновки. Відповідно до нормативних документів, навчальний процес у ЗВО орієнтується на формування освіченої особистості, здатної до професійної мобільності та швидкої адаптації до змін і розвитку в соціально-культурній сфері. Незважаючи на те що більшість сучасних програм та підручників має традиційну структуру та методи, вони тяжіють до вдосконалення згідно зі змінами в системі вищої освіти, соціальним запитом та вимогами до євроінтеграції. Переважаюча кількість програм із курсу «Лексикологія англійської мови» містить матеріал, який поглиблює розуміння своєї й чужої культур, що дасть змогу здобувачам освіти вільно комунікувати з представниками інших національностей. Підручники та посібники здебільшого спрямовані на короткий огляд теоретичних аспектів лексикології та практичних завдань до кожної теми, у яких обмежено використання національно-маркованої лексики та соціокультурно насиченого матеріалу. Тому рекомендуємо використовувати практикуми, які містять автентичний матеріал, заснований на порівнянні різних культур, моделей та норм комунікативної поведінки.
Посилання
Робоча програма навчальної дисципліни «Лексикологія англійської мови» / розроб. Н.Г. Воронцова, А.В. Янков. Кременець, 2020. 23 с.
Робоча програма навчальної дисципліни «Лексикологія англійської мови» / розроб. Т. Гарлицька, Ю. Єловська. Кривий Ріг, 2020. 16 с.
Робоча програма навчальної дисципліни «Лексикологія англійської мови» / розроб. М.П. Фабіан. Ужгород, 2021. 23 с.
Робоча програма навчальної дисципліни підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня «Лексикологія англійської мови» / розроб. А.А. Марчишина, Т.М. Петрова. Кам’янець-Подільський, 2020. 6 с.
Стрельченко К.С., Федорова А.О., Чеснокова Г.В. Words, Worlds and Beyond. English Lexicology in Action: Практикум із лексикології англійської мови. Київ, 2020. 161 с.
Ушакова Н.І., Тростинська О.М., Кушнір І.М. Становлення і розвиток методики мовної підготовки іноземних студенті класичного університету. Частина 1. Навчання студентів немовних спеціальностей. Викладання мов у вищих навчальних закладах освіти на сучасному етапі. Міжпредметні зв’язки. 2021. Вип. 38. С. 205–235.
Ilienko O.L., Kamienieva I.A., Moshtagh Ye.S. English Lexicology : tutorial. Kharkiv : Publishing House I. Ivanchenka, 2020. 218 p.