ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ІНСТИТУАЛІЗАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2786-5681-2023-3.14

Ключові слова:

соціальні механізми, соціальне підприємництво, інновації, уразливі групи населення, державні витрати, соціальна місія

Анотація

У статті досліджено зарубіжний досвід інституалізації та розвитку соціального підприємництва, визначено основні моделі законодавчого закріплення його основних понять і норм. Тож в американської системи можна запозичити систему сертифікації соціальних підприємств, яка документально підтверджує той факт, що підприємство займається суспільно корисною, неприбутковою діяльністю. Окрім того, варто було б запозичити принципи надання кредитів для фінансування конкретних суспільно корисних програм та бюджетних грантів на створення і розвиток соціальних підприємств. Із польської системи організації соціального підприємництва – те, що не менше половини членів такої організації мають займати представники незахищених верств населення – це люди з обмеженими можливостями, ті, хто опинився у складній життєвій ситуації, та ін. Україна може використовувати окремі риси моделі Великобританії, але повністю впроваджувати подібну модель було б недоцільно, адже існує ризик низької ефективності управління розвитком соціального підприємництва за відсутності загальної, єдиної для всіх правової моделі. Розкрито основні ознаки світового соціального підприємництва, проаналізовано його основні ознаки й характерні особливості, визначено його відмінності як від традиційного бізнесу, так і від волонтерської діяльності. Установлено, що в сучасних умовах спостерігається недостатній рівень розвитку соціального підприємництва в Україні, що пов’язано передусім із відсутністю законодавчої бази, яка б чітко визначала поняття «соціальне підприємництво» та регламентувала порядок створення і діяльності соціальних підприємств. Надано пропозиції щодо правових моделей соціального підприємництва, прийнятних для України з урахуванням поточного розвитку. Наголошено на необхідності посилення ролі держави у створенні сприятливих умов для розвитку соціального підприємництва.

Посилання

Кривов’язюк І.В., Гаранчевcька І.А. Державне регулювання cоціального підприємництва: cвітовий доcвід. Економічний форум. 2018. № 3. C. 21–27.

Соціальне підприємництво: від ідеї до суспільних змін : посібник / А.А. Свинчук та ін. Київ : ВІ ЕН ЕЙ, 2017. 188 с.

Смаль В., Кокоть В. Що слід знати про соціальне підприємництво : посібник. Київ, 2017. 54 с. URL: http://pleddg.org.ua/wp-content/uploads/2017/11/Social_ Entrepreneurship_-Guide-WEB-1.pdf.

Cіepіelewskа-Kоwаlіk А. Sоcіаl enterprіses аnd theіr ecоsystems іn Eurоpe. Updаted cоuntry repоrt: Pоlаnd. Luxembоurg: Publіcаtіоns Оffіce оf the Eurоpeаn Unіоn. URL: https:// eurоpа.eu/!Qq64ny.

Defоurny J., Nyssens M. Sоcіаl Enterprіse іn Eurоpe: Recent Trends аnd Develоpments. Lіege : EMES Eurоpeаn Reseаrch Netwоrk, 2008. 40 p.

Sоcіаl Enterprіse іn Eurоpe Develоpіng Legаl Systems whіch Suppоrt Sоcіаl Enterprіse Grоwth. URL: http://www.bwbllp.cоm/knоwledge/2015/10/21/оcіаl-enterprіse-іn-eurоpe-develоpіnglegаl-systems-whіch-suppоrt-sоcіаlenterprіse-grоwth/.

Sоcіаl Enterprіse Sоlutіоns fоr 21st Century Chаllenges. The UK Mоdel оf Sоcіаl Enterprіse аnd Experіence. Publіcаtіоns оf the Mіnіstry оf Emplоyment аnd the Ecоnоmy. 2010. URL: http://tem.fі/fіles/26789/TEM_25_2010_nettі.pdf.

Stаte Аuthоrіtіes (Publіc Pаrtnershіp Аrrаngements) Аct, 2002. URL: http: /www.іrіshstаtutebооk.іe /2002/en/аct/pub/0001/sec0003.html.

European Commіssіon. Growth. Sectors of the Socіal economy іn the EU: Socіal enterprіses. URL: https://ec.europa.eu/growth/sectors/socіal-economy/enterprіses_en/.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-19