ІННОВАЦІЙНІ МЕХАНІЗМИ РОЗВИТКУ Е-УРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ: РЕГІОНАЛЬНІ ПРІОРИТЕТИ ТА ГЛОБАЛІЗАЦІЙНІ ВИКЛИКИ

Автор(и)

  • Євгеній КИЄНКО-РОМАНЮК Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти» https://orcid.org/0009-0006-5683-1593

DOI:

https://doi.org/10.32782/2786-5681-2025-1.12

Ключові слова:

е-урядування, цифрова трансформація, регіональний розвиток, інновації, глобалізація, сталий розвиток

Анотація

Метою статті є аналіз інноваційних механізмів розвитку електронного урядування в Україні, визначення регіональних пріоритетів та дослідження впливу викликів глобалізації на цифрову трансформацію державного управління, дослідження інноваційних механізмів розвитку електронного урядування в Україні з урахуванням регіональних пріоритетів та глобалізаційних викликів. У статті розглядаються сучасні тенденції цифрової трансформації, інтеграції та відкритості в е-урядуванні, розвитку електронного урядування, особливості впровадження інновацій у регіонах, вплив глобалізації на розвиток цифрових інструментів управління, перспективи інтеграції регіональних систем електронного урядування в європейський цифровий простір. Методологія дослідження. У дослідженні застосовано системний підхід, методи аналізу та синтезу, порівняльного аналізу та статистичні дані для комплексної оцінки стану та перспектив розвитку електронного урядування на регіональному рівні. Наукова новизна. Розроблено рекомендації щодо впровадження інноваційних механізмів у сфері електронного урядування з урахуванням специфічних потреб регіонів України. Також обґрунтовано пріоритети інтеграції регіональних систем у європейський цифровий простір. Розглянуто особливості впровадження інновацій на регіональному рівні, зокрема у Вінницькій області, з акцентом на врахування конкретних потреб регіонів, співпрацю з приватним сектором, громадою та міжнародними організаціями. Проаналізовано вплив глобалізаційних процесів на розвиток цифрових механізмів управління в регіонах. Окреслено пріоритети вдосконалення е-урядування в контексті сталого розвитку регіонів та перспективи інтеграції регіональних систем у європейський цифровий простір. Запропоновано комплексний підхід до розвитку е-урядування, включаючи стратегію, інвестиції, інфраструктуру та підготовку кадрів. На основі проведеного аналізу розроблено рекомендації для ефективного впровадження е-урядування на регіональному рівні. Висновки. Ефективний розвиток електронного урядування потребує комплексного підходу, який включає стратегічне планування, інвестиції, покращення інфраструктури, розвиток людського капіталу та активну співпрацю з міжнародними партнерами.

Посилання

Білецький М. Електронне впорядкування: шлях до цифрової трансформації держави. Європейська інте- грація та трансформація публічного врядування в Україні: матеріали наук.-практ. конф. (19 квітня 2024 р., м. Львів) / упоряд. М. З. Буник, К. М. Бліщук, О. В. Федорчак, О. В. Худоба. Львів: НУ «Львівська політехніка», 2024. С. 33–36.

Декалюк О. В. Концепція електронного урядування в практиці зарубіжних країн. Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. 2020. № 4 (115). С. 43–47.

Досвід впровадження е-демократії та е-урядування в Україні / за ред. С. В. Дзюби. Київ: Національний центр підтримки електронного урядування, 2010. 90 с.

База знань ООН з електронного урядування. 2024. URL: http://surl .li /mhmodk

Енергетичний перехід Вінниці презентували на Всесвітньому конгресі Smart City Expo. 2023. URL: http://surl.li/hifqpw

Нестерович В. Ф. Інституційне підтвердження електронних петицій в Україні в контексті зарубіжного досвіду. Віче. 2015. № 22. С. 18–23.

Політанський В. С. Зарубіжний досвід функціонування системи електронного урядування. Актуальні проблеми правової науки та практики у 21 столітті: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Рівне: Гельветика, 2020. С. 58–61.

Фесенко Т. Індекс електронної участі: репрезентація країн Східної та Центральної Європи. Європейська інтеграція та трансформація публічного врядування в Україні: матеріали наук.-практ. конф. (19 квітня 2024 р., м. Львів) / упоряд. М. З. Буник, К. М. Бліщук, О. В. Федорчак, О. В. Худоба. Львів: НУ «Львівська політехніка», 2024. С. 29–32.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-13